Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny – Gdy wsiada pasażer z rowerem…
samochod interwencyjny mza
nadzór ruchu warszawa

Nadzór Ruchu Warszawa – serwis informacyjny

nadzor ruchu nadzór ruchu warszawa nadzor ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa nadzór ruchu warszawa

Gdy wsiada pasażer z rowerem…

Utworzone Sierpień 9th, 2013 przez admin

Rowery i autobusy – rower w autobusie

 

Dziś przytaczamy kolejny tekst, który ukazał się na łamach wewnętrznego pisma MZA „Klaksonu”. Temat ważny i na czasie – przewóz rowerów w środkach komunikacji publicznej – prawa i obowiązki przewożących w świetle obowiązującego regulaminu przewozu. Gdy wsiada pasażer z rowerem…

 

Źródłem częstych nieporozumień jest interpretacja przepisów, dotyczących zasad przewozu rowerów. Czy można przewozić „dwa kółka” autobusem? Można. Czy można jednak takiego pasażera z pojazdu wyprosić? Także można. Ale nie w każdej sytuacji.

 

W poprzednim Klaksonie pisaliśmy o przywilejach, jakie zyskali kierujący jednośladami w ruchu drogowym i co robić, by uniknąć konfliktów. Ale okazuje się, że do nieporozumień dochodzi także wtedy, gdy kolarz postanawia wsiąść do autobusu.

 

Jeden z naszych Kolegów z Oddziału R-5, prowadząc wóz na linii 523 miał właśnie taką sytuację. Wyprosił cyklistę, bo z doświadczenia wiedział, że wkrótce autobus się zapełni. Wyproszony napisał skargę. Argumentował, że został wyrzucony niemal z pustego wozu. Nikomu nie przeszkadzał. Kierownictwo Oddziału stanęło murem za kierowcą. Czy słusznie?

 

„Autobusowym kodeksem”, który powinien to rozstrzygnąć jest zmieniony niedawno (w listopadzie 2012 r.) Regulamin przewozu środkami lokalnego transportu w m. st. Warszawie.

 

Zapamiętajcie § 16– wynika z niego, że można przewozić rower. Pod warunkiem, że nie utrudnia przejścia i nie naraża na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłania widoczności obsłudze pojazdu, nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

 

Gdy panuje tłok, roweru przewozić, więc nie można – choćby, dlatego, że utrudnia przejście. Ale w przypadku Kolegi z linii 523 tłoku nie było – kierujący tylko się spodziewał, że będzie. Przewidywał to, co może hipotetycznie nastąpić. A to są naprawdę dwie różne sprawy. Mógł wyprosić cyklistę wtedy, gdyby pojazd się napełnił. Ale z tym wiąże się kolejna sprawa – co robić w sytuacji, gdy rowerzysta odpowie: – Ależ ja wsiadałem na pętli, wóz był pusty, więc mam prawo jechać niejako prawem „pierwszeństwa wsiadania”?

 

Przepisy nie są do końca jasne. Nie „przewidziały” tego typu sytuacji. Naszym zdaniem rowerzystę MOŻNA jednak wyprosić, gdyż § 16 nie pozostawia żadnych wątpliwości: rower ma nie utrudniać przejścia, nie zagrażać mieniu… w domyśle – podczas CAŁEGO półkursu.

 

Cykliści najczęściej ustawiają swój pojazd w miejscu dla wózków. Wszystko jest ok do chwili, gdy wsiada pasażerka z wózkiem… Co wtedy? Otóż wózek MA PIERWSZEŃSTWO przed rowerem! Przyda Wam się tu § 12ust. 4 Regulaminu. Rowerzysta nie chce ustąpić matce z wózkiem? Możecie skorzystać z § 19:

„ Na żądanie obsługi pojazdu, pracowników nadzoru ruchu lub kontrolerów biletów pasażer jest obowiązany:

1) umieścić przewożony bagaż (w tym również rower) lub zwierzę tak, aby nie utrudniać innym osobom korzystania z pojazdu;”

 

Innym problemem, często występującym latem, są wrotkarze, deskorolkowcy i temu podobni. Muszą wybrać – albo jadą na rolkach ulicą, albo w autobusie je zdejmują. Przejazd autobusem „na rolkach” jest zabroniony, o tym mówi § 15.  Słuszność tego przepisu jest oczywista – wystarczy mocniejsze hamowanie, a taki pasażer leci do przodu jak pocisk.

Sławomir Ślubowski

Konsultacja: mec. Barbara Szturm de Hirszfeld

źródło: „nr.waw.pl”, „Klakson”

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Przewóz rowerów w autobusach

Dołącz do nas na Facebookurss Redakcja-2 Wspolraca Prywatność Kooontakt
Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone

Ta strona używa ciasteczek (cookies) Korzystanie z niej bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Więcej informacji w Polityce Prywatności